Liste: 2017 Yılının En İyi 20 Albümü ve Kilit Şarkıları

 • Alvvays – Antisocialites

İlk albümlerini 2014 yılında yayınlayan Toronto çıkışlı indie-pop grubu Alvvays, geçen üç yılın ardından basit fakat unutulmaz melodilerle geri döndü. Antisocialites’i dinledikçe anlıyoruz ki aynı anda hem kişisel hem de evrensel hisleri tek bir albümde duyumsayabiliyorsunuz.

Kilit Şarkılar: Dreams Tonite, Forget About Life, Not My Baby

 • Bonobo – Migration

İngiliz müzisyen Simon Green, downtempo, elektronik ve deneysel-dünya müziği karışımı projesi Bonobo ile bu yıl altıncı stüdyo albümünü sundu. Albümdeki konuk sanatçıların yanı sıra, artık oturmuş bir ses örgüsü ve olgun organizasyonu ile Bonobo, görsel ve işitsel üst düzey bir şov sunmaya devam ediyor.

Kilit Şarkılar: Break Apart, Kerala, Bambro Koyo Ganda

 • Charlotte Gainsbourg – Rest

7 yıllık bir aranın ardından bu yılın güzel come-back albümlerinden biriydi Rest. Charlotte Gainsbourg’un tüm şarkı sözlerini kendisinin yazdığını, Daft Punk esintilerinin Guy-Manuel de Homem-Christo sebebiyle olduğunu ve albümde Paul McCartney, Owen Pallett ve Connan Mockasin gibi isimlerin izlerinin olduğunu da belirtelim. Yer yer gözünüzün önünden film sahnelerinin geçeceği, yer yer öylece dururken salınmaktan kendinizi alamayacağınız, temiz 11 kayıt var içinde. Blood Orange ortaklığı ile yayınladıkları Deadly Valentine video klibi ise yılın en iyi görsel işlerinden…

Kilit Şarkılar: Deadly Valentine, Rest, Les Oxalis

 • Fever Ray – Plunge

İsveç menşeili müzisyen Karin Dreijer’in The Knife haricinde ateşini yaktığı solo projesi Fever Ray’in ikinci stüdyo albümü, 8 yıl aradan sonra bu yıl yayınlandı. Electropop ve ambient tınılarının buluştuğu albüm, müzisyenin egosantrik ve keskin sözleriyle dinleyicilerini tekrar tekrar büyülemeyi başarıyor.

Kilit Şarkılar: IDK About You, This Country, To The Moon and Back

 • Fleet Foxes – Crack–Up

Fleet Foxes’ın 2011 tarihli Helplessness Blues albümünün ardından gelen Crack–Up, F. Scott Fitzgerald’dan Antik Roma’ya kadar uzanan, oldukça geniş bir referans zincirinde boğuluyor. Uzak geçmişe yapılan çeşitli referanslar ile günümüz politik olayları arasında bağlantı kurulmaya çalışılmış. Crack–Up, Fleet Foxes için indie folk’tan progresif indie rock’a doğru bariz bir köprü görevi görmekte ve bu yüzden her ne kadar oldukça ilgi çekici bir çalışma olsa da dinleyici için çok kolay olmayan bir albüm olarak müzik sahnesinde yerini alıyor.

Kilit Şarkılar: Third of May/Odaigahara, Mearcstapa, I Should See Memphis

 • King Krule – The OOZ

İngiliz genç söz yazarı Arcyh Marshall kilometre taşı sayabileceğimiz üçüncü stüdyo albümü The OOZ ile sıkı bir dönüş yapıyor. Çoğu eleştirmene göre bir başyapıt sayılan albüm; hem sarsıcı hem de rahatlatıcı melodileriyle sizi bir saatlik rüyaya daldırıyor.

Kilit Şarkılar: Dum Surfer, Czech One, The Ooz

 • Laura Marling – Semper Femina 

On altı yaşında yayınladığı Alas I Cannot Swim ile müzik dünyasına olgun bir sound ile giriş yapan Laura Marling, altıncı albümü Semper Femina ile bu sefer kendi iç dünyasına cinsiyet perspektifi üzerinden yaklaşıyor. Adını Virgil’in Aeneid şiirinden alan Semper Femina, kadınların kendi benlikleriyle ve birbirleriyle olan ilişkilerini indie folk sahnesinde oldukça yaratıcı bir biçimde ele alıyor.

Kilit Şarkılar: Soothing, Wild Fire, Nothing-Not Nearly

 • LCD Soundsystem – American Dream

7 yıllık aranın ardından başka bir come-back albümü de James Murphy önderliğindeki LCD Soundsystem’den geldi. Murphy bu işin ehli, bu süreçte David Bowie’nin Love Is Lost’unu orijinali ile kıyaslanabilecek derecede harika bir remix ile taçlandırdı. Ayrıca Arcade Fire’ın büyük bir stadyum grubu olma yolundaki ilk adımını atmasını sağlayan albümleri Reflektor’ü baştan aşağı hitler ile donattı. Kendi dönüşünü ise grubunu tekrar bir araya toplayıp (Bowie sözü dinleyerek) American Dream ile yaptı. Bu yılki en iyi elektronik rock işi bu albüm. Özellikle How Do You Sleep? adlı 9 dakikalık kaydı hayatınızda en az bir kere baştan sona dinlemelisiniz.

Kilit Şarkılar: How Do You Sleep?, Tonite, Call The Police

 • Les Discrets – Predateurs

Post rock ve shoegaze türlerinin sarsıcı bir karışımını aynı potada eriterek büyük ilgi ve beğeni toplayan Les Discrets, beş yıl aradan sonra üçüncü uzun çalarını bu yıl piyasaya sürmüştü. Metal ve elektronik yapılarıyla bol bol harmanlanan Predateurs isimli albümün oldukça karanlık bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Eğer melankolik ve kasvetli bir Fransız albümü arıyorsanız, bu albüm tam sizlik.

Kilit Şarkılar: Viree nocturne, Rue Octavio Mey, Predateurs

 • Lorde – Melodrama

Yeni Zelandalı müzisyen Lorde’un 2013 tarihli Pure Heroine’in ardından yayınladığı ikinci albümü Melodrama, Lorde’un yirmili yaşlara giriş yapması itibariyle kişiliğini oturtma ve kalp kırıklığıyla yüzleşme çabasını barındırıyor. Prodüksiyon bölümünde Fun. ve Bleachers projelerinden tandığımız Jack Antonoff’un yer aldığı albüm, yer yer Kate Bush esintisi taşımakla birlikte Pure Heroine’e göre daha tutkulu bir tınıya sahip. 2017’deki kaliteli mainstream pop işlerinden biri olarak adlandırılabilir.

Kilit Şarkılar: The Louvre, Writer in the Dark, Homemade Dynamite

 • Marika Hackman – I’m Not Your Man

Londralı genç müzisyen Marika Hackman’ın içindeki hassas ruhu kaybetmeden özgürce hareket etme isteğini dinleyicilere aktardığı I’m Not Your Man, “Folk’tan Britpop’a müziğin ve müzisyenin özü kaybedilmeden nasıl geçilir?” sorusunun cevabı olarak verilebilir. 2017’ye nitelikli bir biçimde neşe ve enerji katan çalışmalardan.

Kilit Şarkılar: Gina’s World, Boyfriend, Cigarette

 • Phoebe Bridgers – Stranger in the Alps

Kariyerinin başında Ryan Adams, Conor Oberst gibi isimlerle çalışan Los Angeles merkezli müzisyen Phoebe Bridgers, indie folk, akustik tabanlı ilk stüdyo albümünü, Dead Ocean etiketiyle bu yıl yayınlandı. Stranger in the Alps genellikle hüzünlü olanların, çok düşünceli zihinlerin baş ucu albümü olacak kalitede bir çalışma.

Kilit Şarkılar: Smoke Signals, Motion Sickness, You Missed My Heart

 • Slowdive – SLOWDIVE

Yılın en şaşırtıcı dönüşlerinden biriydi Slowdive, dile kolay 22 yıl geçmişti son uzun çalarları Pygmalion’ın üzerinden, bir anda 2017 yılının Mayıs ayında self-titled albümlerini yayınladılar. Sekiz kayıt içeren albüm, hem 90’larda kaydedilmiş gibi hem de yenilikçi ve özgüvenli. Bugün varlığını shoegaze türü altında devam ettiren grupların belki de en büyük feyziydi Slowdive. Bu türü icra ederken, dinleyenlerin gözlerini doldurabiliyorlar. Bu albümde de bu duygudan bizi yoksun bırakmadan tam gaz devam ediyorlar.

Kilit Şarkılar: Star Roving, Sugar For The Pill, Slomo

 • St. Vincent – MASSEDUCTION

Albüm kapağı, video klipleri, canlı performansları, gitarları, kıyafetleri, kışkırtıcı altyapıları ile bu yılın en göz alıcı işlerinden biri Masseduction. Bundan 5 yıl önce David Byrne ile ortaklaşa hazırladıkları Love This Giant albümünü de sayarsak, Annie Clark nam-ı diğer St. Vincent’ın altıncı uzun çaları. Tam bir konsept, tam bir pop, tam bir avangart, tam bir tatmin edicilik barındırıyor. Sansasyonel bir birlikteliğin sona ermesinin tohumları belki, belki de kendi deyimiyle bugüne kadar ortaya çıkardığı en cesur iş.

Kilit Şarkılar: New York, Los Ageless, Pills

 • The Big Moon – Love in the 4th Dimension

İngiltere, Londra çıkışlı The Big Moon, indie rock türüne kendi bakış açılarını işledikleri ilk albümlerinde özenli, duygu dozu yüksek, hedefi vuran bir iş çıkardı. Indie rock’ın geleceğinde yer bulabilmelerini tüm kalbimizle diliyor ve destekliyoruz.

Kilit Şarkılar: Cupid, Formidable, Bonfire

 • The Clientele – Music for the Age Of Miracles

Yedi yıl aradan sonra sürpriz bir şekilde albüm yayınlayan bir diğer ekip The Clientele, indie pop’un naif sularında yüzmeye devam ediyor. Albümü tasvir edecek olursak eğer; karanlık bir akşamda, ateşin başında, zamanda kaybolduğunuzu hissederken eski bir battaniyenin size hissettirdiklerinden pek de bir farkı yok. Huzurlu ve canlandırıcı bir albüme ihtiyacınız varsa Music for the Age Of Miracles tam size göre.

Kilit Şarkılar: Everything You See Tonight Is Different from Itself, The Circus, Lyra in April

 • The Horrors – V

Yıl sonunda ha canlı izledik, ha canlı izleyeceğiz derken İstanbul konserleri iptal olan The Horrors bu yıl hevesimizi kursağımızda bırakanlardan. V, İngiliz grubun beşinci uzun çaları. Albüm, açılışı yapan Hologram ile bir önceki albüm Luminous’un devamı gibi başlasa da ilerleyen şarkılarda endüstriyel rock ve yer yer dream pop dolaylarında gezinen hitler birbiri ardına sıralanmış. Kapanışta çalan albümün en uzun kaydı Something To Remember Me By grubun iyiden iyiye over-rated olma yönündeki ilk işareti…

Kilit Şarkılar: Machine, Something To Remember Me By, Press Enter To Exit

 • The National – Sleep Well Beast

The National’ın günümüz politik ikliminin yarattığı endişeyle bireyi, aileyi ve sevgiyi koruma çabasını harmanladığı albümü Sleep Well Beast, The National’ın alternatif rock’ta elektronik altyapıyı oluşturup daha zengin bir sound’a sahip olmayı amaçladığı bir albüm olarak 2017’nin ilgi çekici çalışmaları arasında yer alıyor.

Kilit Şarkılar: The System Only Dreams in Total Darkness, Turtleneck, Empire Line

 • The War On Drugs – A Deeper Understanding

Adam Granduciel önderliğindeki grup, 2014 yılı kayıtları Lost In The Dream’i takiben yayınladıkları bu albümde yine hem sade hem şık hem de oldukça sarsıcı. Peşi sıra yayınladıkları videolar da bir o kadar sarsıcı. Birbirini yalnız bırakmayan 10 şarkıyı kendinizi kaybedercesine baştan sona şarkı sektirmeden dinleyebilirsiniz. Güzel sesler duyacaksınız. Grubun bu albümle, 2018 Grammy ödüllerinde en iyi rock albümü kategorisinde adaylık kaptığını da hatırlatalım.

Kilit Şarkılar: Up All Night, Holding On, Pain

 • Timber Timbre – Sincerely, Future Pollution

Montreal çıkışlı Timber Timbre yayınladıkları altıncı albümleri Sincerely, Future Pollution ile dinleyicilerini kendileri tarafından oluşturulan distopik bir dünyaya davet ediyor. Dirençli ve sosyal açıdan daha bilinçli bir albüm olmasının, bu albümü diğer albümlerinden farklı kılan şey olduğunu açıkça söyleyebiliriz.

Kilit Şarkılar: Moment, Grifting , Sewer Blues

Seçtiğimiz en iyi 20 albümün kilit şarkılarını, aşağıdaki Spotify çalma listesi üzerinden bir bütün olarak dinleyebilirsiniz:

Bir cevap yazın

Top